Pilates Eğitmenliği Sertifikası www.yenibirmeslek.com

EGE Üniversitesi işbirliği ile

PİLATES Matwork ve Yogalates Eğitmenliği Sertifika Programı

Pilates metodu, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş olan bir egzersiz sistemidir. Temeli tamamen kontrole dayandığından, pilatesin ikinci adı Contrology(kontrol bilimi)’dir. Kontrol, pilatesin temel yapı taşıdır. Hareketler vücut kontrolü esasına dayanarak gerçekleştirilir. Yapılan egzersizin bir pilates egzersizi olabilmesi için ilk olarak kontrolden bahsedebiliyor olmamız gerekir.

Bu sebeple pilates eğitimi esnasında ilk öğretilen nefesle birlikte beden kontrolüdür. 

Pilates matwork eğitmenliği sertifika programında, öncelikle pilatesin 6 temel prensibini işleriz. Ardından anatomi eğitimi ile devam eden süreç yoğun egzersiz programıyla son bulur.

Pilates’in altı temel prensibi:

1-Kontrol: Pilates egzersizleri esnasında beden tamamen kontrol altında olmalı. Harekete giriş, hareket süreci ve çıkışı bizim kontrolümüz dahilindeyken, bedeni tamamen hissedebilir ve gözlemleyebilir olmalıyız.

2-Nefes: Pilates hareketlerinde nefes hareketle uyumlu ve tutarlı olmalıdır. Hareketinizin yapısı nefesinizin biçimini belirler. 

3-Merkezleme: Pilates hareketlerinde merkezimiz genelde pelvik bölgemizdir. Kontrol ve güç daha çok bu bölgede yoğunlaşır ve omurga doğal pozisyonunda stabilize edilir.

4-Akıcılık: Pilates egzersizleri kendi içinde bir sisteme ve akıcılığa sahiptir. Hareketler nefes eşliğinde akıcı bir şekilde birbirini takip eder. Hareketin ve nefesin akıcılığını sağlar ve onu korumaya çalışırız.

5-Kesinlik: Pilates egzersizlerini uygularken hareketlerin kesin ve net olmasına dikkat etmeliyiz. Vücuttaki kontrol ve kesinlik azaldığında pilates kendi içindeki bütünlükten uzaklaşmaya başlar. Doğru teknikle her zaman iyi ve ideal sonuçlara ulaşırız.

6-Konsantrasyon: Pilates hareketlerini uygularken, öncelikle bedenimizin tamamen farkında olmamız gerekir. Bedenimizin duruşu, yapısı, hareketin merkezi, gücü, çalıştırdığı bölgeler… Bedensel ve zihinsel odak ve konsantrasyon pilates egzersizlerinden alacağımız sonucu kat ve kat artıracaktır.


Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı’na katılmak isteyen katılımcılar daha önce pilates eğitimi almamış olsalar bile, eğer kendilerini bu yoğun sürece hazır hissediyorlarsa katılabilir ve başarı sağlayabilirler. Pilatesi doğru uygulamak ve aktarmak çok önemlidir.

Pilates eğitmenlik eğitiminde bizim için önemli olan katılımcının bilgiyi aktarabilmesidir. Pilates eğitimi esnasında ve sonunda bazı hareketleri yapamıyor olabilirsiniz. Hareketi yapamıyor olsak bile onu o kadar iyi anlatabiliriz ki seansa gelen katılımcılar onu algılayabilir ve yapabilirler. Pilates eğitmenliğinde ve daha birçok eğitmenlikte önemli olan yapabilmek değil yaptırabilmektir. Bu arada şunu da bilmelisiniz ki eğer gerçekten isterseniz her bir egzersizi muhakkak yapabilirsiniz.

Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı, 10 güne yayılmış olan bir eğitim programıdır. Bu eğitim süresince bir tam gün anatomi eğitimi alırsınız. Sekiz gün süresince Pilates Matwork çalışmasını tamamlar, son gün ise yoga desteği ile Yogalates yaklaşımını öğrenir ve uygularsınız.  
   
Pilatesin tüm teorik ve pratik eğitimlerini tamamlandıktan sonra iki aşamalı sınava tabi olursunuz.
1-Sözlü
2-Uygulamalı

Her iki sınavdan da başarı sağlarsanız, Pilates Matwork ve Yogalates Eğitmenliği Sertifika’sını almaya hak kazanırsınız.

Eğitim süresince farklı ödev ve ev uygulamalarınız olacaktır. Sınava girebilmeniz için bu ödev ve uygulamaları tamamlamış ve eğitime %90 devam etmiş olmanız gerekmektedir.

Eğitim İçeriği:
-Pilates’in tarihçesi ve yaklaşımı
-Pilates’in 6 prensibi
-Pilates metodunu diğer uygulamalardan ayıran özellikler
-Temel ve fonksiyonel anatomi
-Egzersiz bilimi ve bedenin doğru kullanımı
-Pilates egzersizlerinde dikkat edilmesi gerekenler
-Pilates egzersizlerinin yapısı ve uygulamaları
-Pilates matwork hareketleri
-Pratik, pratik, pratik
-Canlandırma yöntemi
-Eğitmenliğin temelleri

 

  www.yenibirmeslek.com

  www.etkininsan.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !